Çocuklar Hayvan Hakları için Çalıştay Düzenledi

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği ‘Çocuklarla Hayvan Hakları Çalıştayı’nda kentte yaşayan hayvanların sorunları, nedenleri ve çözüm önerileri ele alındı. Çocukların grup çalışmaları sonucu ortaya çıkan sonuçlar hayata geçirilecek projelere ışık tutacak.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri kapsamında Nilüfer Kent Konseyi, Nilüfer Belediyesi, Bursa Veteriner Hekimler Odası ve Bursa Barosu ile birlikte ‘Çocuklarla Hayvan Hakları Çalıştayı’ düzenledi. Türkiye’ye örnek olacak çalıştaya Nilüfer’deki birçok okuldan 100’ü aşkın çocuk katıldı. Hayvanların yaşam hakları konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlenen çalıştay geniş katılımla gerçekleşti. Sunumlar ve atölye çalışmalarının yapıldığı çalıştayın açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de katıldı. Hayvanları Koruma Günü nedeniyle hafta boyunca hayvanlara karşı yapılan haksızlıklara dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ifade eden Başkan Erdem, “Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak ülkemizin geleceği olan siz çocuklara söz vermek istedik. Bugün burada gerçekleştireceğimiz bu çalıştay ile hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yapan biz büyüklerinize farklı bir bakış açısı kazandıracağınıza inanıyorum. “Nilüfer’de yaşamak her canlı için ayrıcalıktır” ilkesi ile çalışmalarını yürüten bir belediyeyiz. Bu ilkemiz çerçevesinde de can dostlarımıza gereken değeri vermek, onların bu dünyada yaşama haklarını korumak hep önceliğimiz oldu” dedi.

Yasalar ve sokaktaki hayvan popülasyonun artmasının hizmet noktasında bazı engeller çıkardığını belirten Başkan Erdem, “Bu konuda hep beraber çalışma yapılmalı. Sadece bir belediyenin elini taşın altına sokması yeterli olmayacaktır. Nilüfer Belediyesi olarak ilçe sınırlarımız içerisinde bulunan gerek yabani hayvanlar, gerek çiftlik hayvanları, gerekse sahipsiz sokak hayvanları için birçok örnek projeye imza attık ve bu çalışmalara yenilerini eklemek için çalışmalara devam ediyoruz. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz çalıştayda sizin yapacağınız çalışmalar bizim için çok değerli. Bu çalıştay sonunda elde edilen çıktılar ileride bizim yapacağımız projelere ışık tutacak” diye konuştu. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da yapılacak çalışmalar sonucu elde edilecek sonuçların önemine dikkat çekerek, “ Bu dünya sadece bize ait değil. Tüm canlılarla bu ortamı paylaşıyoruz. Paylaştığımız her canlıya saygı duymalıyız. Nüfus artışı sürekli artıyor. Sorunlar büyük ve çözüm bekliyor. Bundan sonra elimizden geleni yaparak temel sorunlara çözüm aramalıyız” şeklinde konuştu.

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Melike Baysal da hayvan hakları konusunun 1930’lu yıllarda dile getirilmeye başlandığını belirterek şöyledevam etti: “4 Ekim’de sadece evcil ve etrafımızdaki hayvanlara değil, doğadaki tüm canlılara dikkat çekmek gerekir. Nüfus arştı, kontrolsüz kentleşme, avlanmak, doğal yaşamda çok ciddi tahribata yol açıyor. Bu etkinlik çocuklarda farkındalık oluşturma adına çok önemli.” Çalıştaya katılan Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Abdülsamet Keser de çalışmalarına değindi. Hayvan hakları ihlallerine karşı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Keser, tüm canlıların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Ebru Yalçın ‘Geleceğin Kentlerinde Hayvanlarla Doğru İletişim’, Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına Ali Dokuzlu ‘Hayvanların da Hakları Vardır ve Yasalarla Korunur’, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Sanem Çetiner de ‘Nilüfer’de Can Dostları İçin Yapılan İyi Örnek Uygulamaları’ başlıklı sunumlar gerçekleştirdi. Çalıştayın ikinci bölümünde ise grup çalışmalarına geçilerek, kentte yaşayan hayvanların sorunları, nedenleri ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Grup çalışmaları sonucu çocuklar, “işkenceye son verilmesi, ticaret yasağı, zararlı besin verilmesi, sahiplendirme, yaşama alanları oluşturulması, sevgi ve şefkat gösterilmesi” gibi ana başlıklardan oluşan fikirlerini paylaştı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x