Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Kadınlar Regl İzni Kullanabilecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi personeller için toplu iş sözleşmesi (TİS) imzaladı.

Kamu emekçileri Sendikaları Konfederasonu’na bağlı, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) ile yapılan anlaşmanın sözleşmesinde kadın çalışanlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 28 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde izinli olacak. Ayrıca ayda bir gün regl izni kullanabilecek.

Personellerin sosyal ve mali haklarında değişikliklerin yapıldığı imza törenine Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Vekili Ayhan Karatekin ve Tüm Bel-Sen temsilcileri katıldı.

ÇOK EŞLİ ERKEK PERSONEL YARARLANAMAYACAK

Sözleşmenin içeriği şöyle:

Sözleşmeye göre, çalışanlara yılda dört defa ikramiye verilecek. Sosyal denge tazminatı her ayın 15’inde verilmek üzere yenilendi. Kadın emekçiler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde; engelli emekçiler de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda birer gün idari izinli sayılacak. Kadın çalışanlar ayda bir gün regl izni kullanabilecek. Çok eşli erkek personel, sözleşme hükümlerinden yararlanamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x