İYİ Parti ile CHP arasında afiş gerilimi | İmamoğlu’ndan Akşener’e yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin Fatih’teki İstanbul Tasarım Müzesi’nin açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in, İstanbul’da reklam panolarında parti afişlerinin asılmadığını belirterek, “Bizi sansürlemek isteyen saray değil, belediye. Bizi engellemeye çalışan Beştepe değil Saraçhane.” şeklindeki açıklamalarının sorulması üzerine İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim öyle bir engelleme veya bu tarz girişimde, eylemde bulunmayacağımızı en iyi kendileri bilirler. Bu noktada ne için yaptığını bilmiyorum bu açıklamayı ama muhtemelen bu billboard meselesi çünkü öyle bir yansıyı bana gösterdi arkadaşlar. Bir kere bu işin sadece İstanbul’u yok, muhtelif şehirleri var. Bu işler de şehirlerde, firmalarda yönetiliyor. Onlarla konuşabilirler, görüşebilirler. Belli ki İstanbul ve Ekrem İmamoğlu üzerinden konuşmak veya İmamoğlu’na taş atmak böyle bir ‘prim yapacak zannedilir’ şekle doğru gidiyor. Hayırlısı…”

İmamoğlu, kendilerine atılan hiçbir taşın etkisi olmayacağını belirterek, ”Bize doğru gelirken taşların her biri havada güle dönüşür. Bizim öyle bir endişemiz yok. İnsanlara, demokrasiye karşı her zaman sorumluluk hissettik ve hiçbir zaman bu sorumluluğun dışında hareket etmedik. Bunu en iyi Sayın Akşener bilir.” diye konuştu.

”İSTANBUL’UN TARİHİ MİRASINA SAHİP ÇIKTIK”

İmamoğlu, müze açılışındaki konuşmasında da İstanbul’un tarihi mirasına özen ve gayretle sahip çıktıklarını söyledi.

Tarihi eserleri restore ederek hayata kazandırdıklarını kaydeden İmamoğlu, “Geçmişle bugünü kaynaştıran, geleceği gözeten, bugünün tüm ihtiyaçlarını karşıladığı gibi, önümüze inanılmaz bir vizyon koyan perspektifle, ecdat yadigarı tüm eserleri İstanbullularla buluşturuyoruz. İstanbul Tasarım Müzesi de bu anlayışla hayata kazandırdığımız çok özel bir alan.” diye konuştu.

İmamoğlu, İstanbulluların müzeye yoğun ilgi göstereceğine inandığını söyledi.

MERAL AKŞENER NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un çeşitli yerlerindeki billboardlara asılmak üzere hazırladıkları afişlerin, İBB’den gelen telefonla engellendiğini söylemişti. Aynı durumun Ankara ve İzmir’de de yaşandığını söyleyen Akşener, CHP’yi şu sözlerle eleştirmişti:

“Artık açıkça görmeye başladık ki meğer ana muhalefet partisi de bizden çok rahatsızmış. Bugün önümüzde, yeni bir engel var. Bugün de birileri istiyor ki; billboardsuz, seçim kampanyası yapalım. Ama bu defa, öncekilerden farklı ve ilginç olarak önümüze, bu engeli çıkartan iktidar değil, ana muhalefet. Bizi sansürlemek isteyen, Saray değil, belediye. Bizi engellemeye çalışan; Beştepe değil, Saraçhane. Ne kadar da ilginç değil mi? ‘Hadi canım, o kadar da olur mu?’ dediğinizi duyar gibiyim. Heyhat, oluyor. Maalesef oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x