İYİP’ten AKP’ye geçişi olay olmuştu… Erdoğan elinden tuttu kaldırdı… İşte Eskişehir adayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin Eskişehir’in ilçelerindeki belediye başkan adaylarını tanıttı. Erdoğan’ın İYİ Parti’den AKP’ye geçişi olaylı olan ve çokça tartışma yaratan Nebi Hatipoğlu ile verdiği poz dikkat çekti.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak, Eskişehir’de büyükşehiri ve ilçeleriyle destan yazacağımız bir seçim geçireceğimize inanıyorum. Eskişehir’in 31 Mart’ta tercihini gerçek belediyecilikten yana kullanacağından şüphe duymuyorum.

Ülkemize ve şehirlerimize vakit kaybettiren, şov, ajans, ideolojik dayatma siyasetinin artık sonuna gelinmiştir. İnşallah 31 Mart eser ve hizmet belediyeciliğinin yükselişinin sembolü olacaktır.

Şehirlerimize eser kazandırmak için sürekli kadrolarımızı, vizyonumuzu yeniliyoruz. Şu Eskişehir’e hızlı treni kim getirdi? Eskişehir’in bütün yollarıyla ilgili atılan adımlarda kimin imzası var? Bütün otoyollar, otobanlar kimle inşa edildi? AK Parti… Şimdi bundan sonra tabii ki bir tarafı maalesef çorak ama bir tarafında da inşallah hem merkezi yönetim hem belediye el ele verdiği zaman Eskişehirimiz yeniden ayağa kalkar. Buna var mıyız?

“KAYBEDECEK TEK BİR GÜN YOK”

18’inci defa bir kez daha milletimizin huzuruna çıkıyoruz. Hedefimiz yine sandıktan birinci çıkmak, şehirlerimizi eser ve hizmet siyasetiyle yönetmektir. Dünyada ve bölgemizde öylesine kritik gelişmeler yaşanıyor ki… Ülkemizin de şehirlerimizin de kaybedecek bırakınız 5 yılı tek bir günü bile yoktur. Kaybettiğimiz her anın sadece kendimizin değil evlatlarımızın geleceğine yüklenen devasa maliyetleri olacağını biliyoruz. Türkiye’ye bu kötülüğü Cumhuriyet tarihi boyunca defalarca yaptılar.

Hükümete geldiğimiz günden beri, ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma atılımları yanında hain tuzaklarla da mücadele ettik. Sadece son 10 yılda yaşadıklarımızdan bir tanesi başka bir ülkenin başına gelse emin olun yerle yeksan olmuştu. Milletimizle kolkola vererek, Türkiye’nin istiklali ve istikbali üzerinde oynanan tüm oyunları bozduk.

CHP’nin şehirlerimizi geleceğe hazırlamak gibi bir derdi yok. Eski genel başkanlarıyla, yeni genel başkanlarıyla, masanın altındaki sütun gerisindeki gölge başkanlarıyla, oradaki herkesin derdi kendi iktidar alanlarını korumak, genişletmek veya geri kazanmaktır.

“CHP ESKİ GENEL BAŞKANI KOLTUĞUNA GERİ DÖNMEK İÇİN ÇABALIYOR”

Değişim diye gelen CHP’nin yeni genel başkanı ışık hızıyla tek parti faşizminin kimseye tahammülü olmayan zihniyete büründü. Partisinde kimsenin kendisini takmadığı anlaşılıyor. Eski genel başkanı derseniz o da kendini gündemde tutmak için tamamı cehalet ürünü hezeyanlarla bize sataşarak gündemde kalmaya çalışıyor. Onun derdi de CHP içinde giderek artan, bir tarafını da kendisinin oluşturduğu kavgayı gözlerden saklayarak, sessiz sedasız yeniden genel başkanlık koltuğuna geri dönmek.

Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetleri Eskişehir, yakından biliyor. İnşallah belediyecilikte de benzer bir atılım dönemini 31 Mart’tan itibaren Eskişehirimizde başlatacağız. Demokrasi ve kalkınma atılımları ancak ülkenin her yerinde eş zamanlı yürürse, ülkenin hedeflerine ulaşmasına hizmet eder. Ülkemizin şehirlerinin mümkünse tamamını gerçek belediyecilikle tanıştırma arzumuzun gerisinde işte bu hakikat yatıyor. Hükümet olarak gerçekleştirdiğimiz projelerin, milletimizin hayatına tam manasıyla nüfuz edebilmesi için belediyelerin de buna ayak uydurması gerekiyor.

Dünyadaki siyasi ve ekonomik güç dengelerinin yeniden kurulmaya başlandığı bir dönemden geçiyoruz. Türkiye, kurduğumuz güçlü alt yapı sayesinde bu yeni döneme geçmişte hiç olmadığı kadar hazırlıklı giriyor. Ülkemizin stratejik önemini artırıyoruz. Siyasi, ekonomik ve askeri olarak artık kendi kararlarını verme, hedeflerini belirleme ve bu doğrultuda gereken adımları atma imkanına kavuşan bir ülkeyiz”

AKP’nin Eskişehir ilçelerindeki adayları şöyle:

Alpu: Alparslan Kokulu (MHP)

Beylikova: Vahit Kara

Çifteler: Kadir Bıyık (MHP)

Günyüzü: Hidayet Özmen (BBP)

Han: Bekir Belceli

İnönü: Serhat Hamamcı

Mahmudiye: Murat Uçarer

Mihalgazi: Zeynep Güneş

Mihalıççık: Halil Sami Barış (MHP)

Odunpazarı: Özkan Alp

Seyitgazi: Erhan Erden (MHP)

Sivrihisar: Hüseyin İlhan

Tepebaşı: Hamit Yüzügüllü

NEBİ HATİPOĞLU’NUN AKP’YE GEÇİŞİ VE TARTIŞMALAR

14 Mayıs Genel Seçimlerinde İYİ Parti’den Eskişehir Milletvekili seçilen Hatipoğlu, daha sonra partisiyle yollarını ayırmıştı. Henüz milletvekili seçilmeden önce katıldığı bir televizyon programında “İktidar olursa AK Parti’ye geçer misiniz?” sorusu üzerine “Tabi ki geçmem. Ne işim var? Türkiye’de iki tip siyasetçi var. Siyaseti iş olarak yapanlar ve hizmet olarak yapanlar. Biz siyaseti hizmet olarak yapacağız. İş kolu olarak yapmayacağız. Allah siyaseti iş kolu olarak yapmayı nasip etmesin” diyen Hatipoğlu, seçildikten 6 ay sonra AKP saflarına katılmıştı.

Eskişehir milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun İYİ Parti’den AKP’ye transferi Meclis Genel Kurulu’nda da tartışma konusu olmuştu. İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, Nebi Hatipoğlu’nun güneş enerjisi camları yatırımıyla ilgili teşvik başvurusunun 25 Ekim’de onaylandığına dikkat çekerek, “Bugün ‘Hoş geldiniz!’ dediğiniz Nebi Hatipoğlu transfer ücretini peşin almıştır” demişti.

Nebi Hatipoğlu, ise hakkındaki iddialara sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile cevap vererek “Sayın Hasan Toktaş konuşmanız tam bir cehalet örneği. İster AKPli, ister CHP’li, ister İyi Partili ol, gidip örneğin bizim gibi Kütahya Zafer OSB’de stratejik yatırımı yaparsan bu teşviği alırsın. Bu teşvikler bölgeye ve yatırıma göre standarttır. Yatırımların aldığı bu teşvik sizin ve partili trollerinizin yaydığı algıdaki gibi nakit para ile de ödenmez. Yatırım tamamlanıp, çalışmaya başladıktan sonra yıllar içerisinde sağlanan vergi kolaylığıdır” demişti.

NEBİ HATİPOĞLU KİMDİR?

İdris Nebi Hatipoğlu, Türk iş insanı ve siyasetçi.

1974 yılında Eskişehir’de doğdu.

Aslen Bulgaristan göçmeni olan Hatipoğlu ailesinin üçüncü kuşak yöneticisi.

Cam ve plastik yapı elemanları alanında faaliyet gösteren Europen adlı şirketin sahibi.

Hatipoğlu Grup’un bir markası olan Europen (EUREN), İdris Hatipoğlu tarafından 1995 yılında Türkiye’de artan teknik inşaat malzemeleri ihtiyacına paralel olarak, kapı ve pencere profilleri üretmek için 1997 yılında kuruldu.

Şirket, 2022 yılında halka arz edildi.

Hatipoğlu, ayrıca 2006-2007 sezonunda Eskişehirspor Kulübü’nün başkanlığını yaptı.

2023 yılında İYİ Parti’den Eskişehir milletvekili seçildi. Bugün ise partiden istifa etmiştir.

Hatipoğlu’nun mal varlığıyla ilgili bir bilgi olmasa da şirket cirosu 2006 yılında 145 milyon dolar olarak açıklandı.

Hatipoğlu, medya sektöründe de faaliyet gösteriyor.

Hatipoğlu, 2021 yılında Eskişehir’de yayımlanan Milli İrade gazetesini satın aldı.

AKP’nin Eskişehir adayının o sözleri gündem olduSiyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x