Sosyal medya tutkunu ergenler için kötü haber

Gençleri Sosyal Medya Bağımlılığından Koruma Yasası (SB 976) ve Kaliforniya Çocukların Veri Gizliliği Yasası (AB 1949), pazartesi günü tanıtıldı. Önerilen yasa, bu yıl yürürlüğe girmesi planlanan ancak şu anda beklemede olan CA çocuk güvenliği yasa tasarısını takip ediyor.

SB 976, ebeveynlere, bağımlılık yaratan algoritmik yayınları çocuklarının sosyal kanallarından kaldırma gücü verebilir. Geçilirse, 18 yaşın altındaki çocukların ebeveynlerine, genellikle karlı bağımlılıklar yaratmak için tasarlanan varsayılan algoritmik yayın ile daha az alışkanlık yaratan kronolojik akış arasında seçim yapma olanağı tanınacak. Ayrıca ebeveynlerin tüm sosyal medya bildirimlerini engellemesine ve çocuklarının gece ve okul saatlerinde sosyal platformlara erişimini engellemesine olanak tanıyacak.

Sosyal medya tutkunu ergenler için kötü haber

Bu arada AB 1949, 18 yaşın altındaki CA çocukları için veri gizliliğini güçlendirmeye çalışacak. Tasarının dili, eyaletteki tüketicilere sosyal şirketlerin hangi kişisel bilgileri toplayıp sattığını bilme hakkı veriyor ve çocuklarına ait verilerin üçüncü taraflara satılmasını önlemelerine olanak tanıyor. Herhangi bir istisna, 13 yaşın altındaki çocuklar için bir ebeveynden alınması gereken “bilgilendirilmiş onay” gerektiriyor.

Ayrıca AB 1949, Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası’ndaki (CCPA) 17 yaşındakilerin verilerini etkili bir şekilde koruyamayan boşlukları da kapatacak. CCPA, en güçlü korumalarını 16 yaşın altındakiler için saklı tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x